AKTUALNOŚCI

2014

21.11.2014 „The Economist” o ekspansji polskich firm za granicą

W najnowszym wydaniu prestiżowego tygodnika „The Economist” pojawił się artykuł o polskich firmach, które odnoszą sukcesy za granicą i wprowadzają swoje rozwiązania na bogate i konkurencyjne rynki zachodnie, a także niekiedy dokonują tam przejęć.

Jako przykład podano takie firmy jak producent mebli Nowy Styl, który przejął niedawno dwie firmy w Niemczech, bydgoską Pesę, która dostarczy lokomotywy niemieckiej kolei, krakowski Comarch, który otworzył dwa centra przetwarzania danych w Niemczech, KGHM kupujący kopalnię w Chile, czy InPost, który wprowadza swoje paczkomaty m. in. do Wielkiej Brytanii.

więcej informacji

03.11.2014 Sotres na Global Connect

Sotres weźmie udział w Global Connect, czołowych targach eksportu i internacjonalizacji w Niemczech. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Stuttgarcie w dniach 4-5 listopada.

Global Connect będzie doskonałą okazją do znalezienia nowych partnerów na rynku niemieckim, a także spotkania lokalnych firm zainteresowanych rynkiem polskim. Sotres będzie oferował swoje usługi wsparcia dla wejścia na nasz rynek.

11.08.2014 Polscy eksporterzy mogą poradzić sobie z rosyjskim embargiem

7 sierpnia 2014 r. weszło w życie roczne rosyjskie embargo na wybrane towary spożywcze (mięso, ryby, owoce, warzywa, sery i mleko) z Unii Europejskiej, USA, Kanady, Australii i Norwegii. Jest to odwet za wcześniejsze obłożenie sankcjami Rosji, zakazującymi m.in. eksportu broni, technologii wydobycia ropy i gazu, czy finansowania z zachodnich rynków kapitałowych.

Rosyjskie embargo uderza w szczególności w polskich producentów takich towarów, jak jabłka. Ponad połowa eksportu tego dobra trafiła w 2013 r. właśnie do Rosji. Jednak polscy przedsiębiorcy nie siedzą z założonymi rękami i już reagują na nowe warunki gospodarowania. Już w czasie kryzysowych lat w UE, kiedy spadł popyt na rodzime produkty na tym rynku, firmy aktywnie szukały partnerów w nowych krajach. Dzięki temu polski eksport zyskał nowe, często egzotyczne kierunki, które rekompensowały trudności na rynku unijnym.

Polscy przedsiębiorcy podobnie postępować będą również w obecnej sytuacji zamknięcia ważnego rynku rosyjskiego. Sugerowane kierunki dla eksporterów to chociażby Bałkany, Bliski Wschód, czy bogacące się Chiny. Wiele firm już rozpoczęło dalszą internacjonalizację, często ze wsparciem firm doradczych, takich jak Sotres. Ponadto stowarzyszenia branżowe podejmują odpowiednie działania, jak chociażby warta 5 mln EUR akcja promocyjna jabłek w Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podjęta przez Stowarzyszenie „Unia Owocowa” i Sadowników RP. Rosyjskie embargo to nie tylko poważne utrudnienie – to również szansa na wejście na nowe rynki i na dywersyfikację geograficzną swojej sprzedaży.

Źródła: "Puls Biznesu", "Rzeczpospolita"

05.03.2014 Sotres na targach IMEX 2014 w Madrycie

Sotres weźmie udział w Impulso Exterior (IMEX 2014), najważniejszej hiszpańskiej imprezie targowej dotyczącej internacjonalizacji firm. Targi odbędą się w Madrycie w dniach 23-24 kwietnia. Głównym powodem naszego wyjazdu jest rosnące zainteresowanie polskich firm rynkiem hiszpańskim, a także rosnącą obecnością przedsiębiorstw z Półwyspu Iberyjskiego w Polsce. Naszym celem będzie znalezienie ciekawych współpracowników i przedstawienie możliwości rozszerzenia działalności na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.

14.02.2014 Polski eksport na Ukrainę o 10 proc. w dół

Wydarzenia na Ukrainie uderzają w polskie firmy. W ciągu pierwszych 20 dni 2014 r. nasz eksport do tego kraju spadł o prawie 10 proc. rdr.

Według wstępnych danych GUS w zeszłym roku nasz eksport wyniósł tam 5,7 mld dol. i był o 8,5 proc. wyższy niż w 2012 r. Dzięki temu kraj ten jest 8. największym odbiorcą naszych towarów.

Piechociński dostrzega, że w skali całego roku nasza wymiana może spaść nawet o 30-40 procent, jednak sytuacja na Ukrainie jest bardzo dynamiczna i wiele może się zmienić. Zaznaczył, że nawet wielka pomoc międzynarodowa dla naszego wschodniego sąsiada może być mało skuteczna, jeśli będziemy mieli do czynienia z ucieczką kapitału międzynarodowego z tego kraju.

więcej informacji